LSD

LSD-25, acid, kyselina, papír, vitamín A, trip

OBECNĚ
    LSD je nejrozšířenější syntetické psychedelikum, jeden z nejsilnějších halucinogenů. Tato látka, označena jako LSD-25, byla poprvé syntetizována v roce 1938 Albertem Hofmannem ze švýcarské firmy Sandoz, který ji syntetizoval jako v pořadí dvacátý pátý derivát kyseliny lysergové při svých výzkumech psychoaktivích alkaloidů obsažených v námelu. Její ohromující účinky však objevil až 16. dubna 1943, když se mu omylem dostala na ruce a posléze v nepatrném množství i do úst, což vedlo k prvnímu LSD tripu v historii, který u šokovaného Hofmanna začal při jeho cestě domů na kole, podle čehož se tomuto dni říká The Bicycle Day. Firma Sandoz ho začala vyrábět pod jménem Delysid a prodávat po celém světě, kde bylo v mnoha zemích až do svého zakázání s úspěchem používáno psychiatry jako terapeutický prostředek. Velké výsledky s ním dosáhl například Stanislav Grof (právě LSD stálo u základů transpersonální psychologie). Když se v 60. letech rozmohlo jeho masové zneužívání, byla výroba zastavena. Ještě osm let poté jej pro celý svět produkovala naše Spofa. Stalo se základním kamenem nového svobodného životního stylu a psychedelického vnímání světa, v souvislosti s čímž je nutné připomenout dílo amerického průkopníka v oblasti experimentů s psychedeliky - Timothy Learyho, který věřil, že s pomocí psychedelik by šla vytvořit lepší, tolerantnější a svobodnější společnost. Bylo proslaveno hnutím hippies v 60. letech. LSD se v současnosti užívá téměř výhradně formou "tripů", což jsou malé papírky o rozměrech zhruba 5 × 5 milimetrů, napuštěné jeho roztokem. Dávka LSD na jednom tripu je 30 až 100 mikrogramů (gama). Další formy distribuce LSD, užívané zejména v šedesátých letech, jsou tablety, želatina, roztok a krystal (tzv. mikrodot nebo "mikráč"). Pro plný psychedelický zážitek je nutná tzv. "psychedelická dávka", jejíž výše je individuální a pohybuje se okolo 500 gama. Některé zdroje se zmiňují o tzv. "full-blown" dávce, při které dostanete maximum z toho co Vám LSD může dát, její výše je údajně 2000 gama (20 až 40 tripů) Slovo "trip" má v češtině dva významy, je to papírek napuštěný LSD, ale také označení pro zážitky pod vlivem jakékoliv drogy. V angličtině se slovo "trip" používá pouze pro označení zážitku, jeden papírek se nazývá "hit".

DÁVKOVÁNÍ
    LSD je nejúčinnější známá droga. Účinkuje ve velmi malých množstvích.

DOBA PŮSOBENÍ
    První příznaky změny myšlení nastanou u LSD do hodiny při intravenózní aplikaci po několika sekundách. Nejvyšší intenzity dosáhne trip mezi druhou a třetí hodinou po požití. Účinky trvají 6 až 20 hodin (záleží na dávce). po 2 hodinách zůstává v těle 1 až 10% nezměněné látky.

APLIKACE
    Snězením tripu (papírku). Je možná i nitrožilní aplikace, ale nevyužívá se.

ÚČINKY
    LSD zasahuje do oblasti serotoninových i dopaminových receptorů; v podstatě je serotoninový antagonista. LSD ovlivňuje 5-hydroxytryptamin (Serotonin), inhibitorní transmitter. Když je jeho aktivita snížena, následující neuron v řetězci se stává aktivnější. Serotoninové receptory mají patrně vliv na řízení vnímání, spánku, pozornosti a nálady, takže aktivity LSD a jiných halucinogenů je možné vysvětlit jako odstraňování zábran v těchto systémech. U LSD byla zjištěna možnost kombinace s dalšími indolovými alkaloidy (psilocybinem, DMT) a meskalinem, ale ne s hašišem. Bohužel nelze plánovat průběh intoxikace, který v kombinaci s DOB může být katastrofický. LSD-25 je vůbec nejúčinnější halucinogen.
bezprostřední účinky:
nízké dávky zrychlují dech, vysoké ho zpomalují
pokles tlaku
snížení srdečního tepu
vzestup hladiny cukrů v krvi
vzestup tělesné teploty a ovlivnění termoregulačního systému.
výrazné zesílení smyslového vnímání
silné vizuální, sluchové a hmatové halucinace v kombinaci s velkými změnami psychiky, myšlení a uvažování
běžná je depersonalizace, ztráta vlastního ega, změny v rozdělení vědomé a podvědomé psychické činnosti, schizofrenie, rychlé změny nálady, euforie, megalomanie, změněná funkce paměti (oživené nebo potlačené vzpomínky, uživatel může znovu prožít něco, co dříve zažil, porušení časové souslednosti událostí) a změněné vnímání času
zejména při vyšších dávkách může docházet k regresi (návrat do dětství nebo na nižší vývojový stupeň)
dochází k velkému rozšíření zorniček (mydriáze)
špatná koordinaci pohybů spojené s možnými poruchami rovnováhy a následné nevolnosti.
Drtivá většina tripů je doprovázena některými z nepříjemných vedlejších fyzických projevů jakými jsou:
nespavost
nechuť k jídlu
nepříjemný tlak v očích
"gumový" pocit v krku
bolesti hlavy
pocení
otupělost
nevolnost až zvracení
intenzivní zima nebo naopak horko
třes
svědění
problémy s močením
falešné pocity potřeby močit
nepříjemné pocity po celém těle
jakýsi "chemický" pocit celkové "otravy"
všudypřítomný odporný zápach.

    Někdy nastává nemožnost kontrolovat vlastní pohyby a mohou nastat nekontrolovatelně stahy svalů a klepání končetin, ztráta citu v končetinách, zejména na teplotu a vlhkost, a následné falešné obavy z poškození vlastní nervové soustavy. Tyto vedlejší fyzické projevy jsou dočasné, po tripu zmizí. Všechny přímé následky tripu zmizí po vyspání. Nepřímé následky tripu (nechuť ke škole, objevování zajímavého a hezkého na obyčejných věcech) mohou trvat déle.

    Účinná dávka LSD se počítá v desítkách mikrogramů (miliontina gramu), jedna malá "kapka" LSD by stačila pro tisíce lidí. Právě díky své extrémně nízké účinné dávce, která je zdaleka nejnižší ze všech drog a léků, je LSD pro organismus neškodné, případné zbytkové LSD se v organismu neukládá o nic více než jakákoliv jiná nepřirozená látka a vzhledem ke svému nepatrnému dávkování je v organismu nerozpoznatelné. Při užití LSD existuje možnost, že uživatel objeví něco, co by radši nevěděl (například něco ze svého nitra, co se normálně bojí pustit na povrch - bezcílnost svého života, své špatné stránky, které před sebou samým skrýval, atd...). Není to lék proti depresi, není to způsob jak se rozveselit a není to droga, která pomůže zapomenout na problémy. Na LSD nelze "utíkat" od reality, jelikož funguje jako jakási psychická lupa zesilující všechny pocity a psychické procesy a všechno by poté bylo ještě horší. Psychedelika jsou nevypočitatelná, zážitek pod vlivem LSD se uživateli vůbec nemusí líbit, dosti často je jeho užití spojeno s nepříjemnými fyzickými pocity a uživatel může dokonce zažít velmi nepříjemný "bad-trip". "LSD experience" může uživateli opravdu natrvalo změnit náhled na život a na svět, může najít mnoho zajímavého a pozoruhodného na dříve obyčejných věcech, nebo mu naopak všechno začne připadat ubohé a nudné. LSD může u některých lidí vyvolat déletrvající psychózu a zatím se přesně neví co k tomu vede. Vznik psychóz po užití LSD v ojedinělých případech je velmi nejasný, mohlo se jednat o lidi, kteří by dříve nebo později tuto psychózu stejně získali nebo ji mohlo vyvolat něco jiného. Podle statistky vypracované v USA získají po LSD déletrvající psychózu 4 lidé z tisíce. Na tripu může také dojít k různým nehodám, které však nebývají způsobovány ani tak silnými smyslovými halucinacemi, jako spíše ztrátou zábran, neuvědoměním si rizik, přeceněním vlastních schopností nebo prostě neschopností odvodit důsledek určitého jednání, které se může stát nekontrolovaným.

VZHLED
    Tripy jsou často s nádherným obrázkem, podle kterého se pak daný druh jmenuje (Bart, Sluníčko, Superman, Bubliny) a kterému se říká "blotter art", tento obrázek je většinou natisknutý přes více tripů, a abyste ho viděli celý, musíte mít celý arch - "blotter" (třeba 5 × 5 tripů [hits]).

NÁVYK
    LSD-25 je jediná droga, u které bylo prokázáno, že má nulový potenciál fyzického i psychického návyku. Psychická závislost však trvá i týdny (nebo naopak může vzniknout averze vůči droze). Je takto někdy používáno lidmi zneužívajícími více látek jako nástroj útěků, eskapismu. Byly zjištěny indukované chronické psychotické stavy, podobné schizofrenii.

TOLERANCE
    Vyvíjí se velmi rychle, stejně rychle se ztrácí. Rozumná periodicita užívání je jednou měsíčně.

NEBEZPEČÍ
    Hlavním nebezpečím je takzvaný "bad trip". Je to intoxikace, která je prožívána jako nepříjemná, děsivá. Uživatel může mít tzv. latentní psychózu, která se za normálních podmínek neprojevuje. Pod vlivem LSD se uvolní a přetrvává i po odeznění účinků. Nepříjemný trip lze přerušit svalovými injekcemi Chlorpromazinu, 50 mg každé tři hodiny. Dalším nebezpečím jsou reálné halucinace. Při útěku před obrovskými brouky se lze zranit, je možné vyskočit z okna díky přesvědčení, že dokážete létat, umývat si ruce v ohni.
 

Nejčastější poškození organismu při dlouhodobém užívání:
nebezpečí vzniku duševní poruchy
vyvolání epileptických záchvatů
sebevražedné tendence


BAD TRIP
    Co je to bad trip? Je to trip, při kterém prožíváte hluboké depresivní stavy, doprovázené paranoiou, schizofrenií, hrůzou, panikou, nepříjemnými pocity a strachem z vlastní intoxikace. Mohou se objevit sebepoškozující až sebevražedné nápady. Bad trip není vyvoláván nekvalitní látkou, je způsoben špatnou situací, prostředím, depresí nebo skrytými problémy.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode