Heroin

Heroin, herák, diacetylmorfin (Horse, Smack, H, junk, happydust, scag, diamorphine, Poison, Cash).


OBECNĚ
    Heroin byl poprvé synteticky připraven acetylací morfinu v roce 1874. Avšak teprve roku 1898 uvedla německá firma Bayer na trh tento analog morfinu - diacetylmorfin. Lék se používal především proti kašli a byl označován jako hrdinský preparát (heroic), odtud název heroin. Jeho návykovost byla zjištěna až poté, co si získal celosvětovou popularitu. Od poloviny tohoto století se rozšířil jako jedna z nejužívanějších pouličních drog prakticky po celém civilizovaném světě. Od roku 1993 je zastoupen ve větším měřítku i v Čechách. Heroin je klasická tvrdá droga. Funguje podobně jako morfin, stačí ale pětkrát až desetkrát menší dávka. Při podání má náhlý nárazový účinek (kick, flash). Heroin proniká do mozku lépe než morfin, působí prudčeji, ale jeho účinek je kratší. Asi jednu až sedm hodin působí příjemný pocit uspokojení, nazývaný "high". W. S. Burroughs o tom píše: "Rok jsem se nekoupal ani si neměnil šaty a jen si každou hodinu vrážel jehlu do šlachovitého šedého strnulého masa konečné závislosti. ... Dokázal jsem se osm hodin dívat na špičku své levé boty. K činnosti jsem se vyburcoval pouze, když docházely přesýpací hodiny drogy. ... Střeva jsou plná usedlých srůstů, což vyžaduje zákrok vykrajovačem jablek nebo jeho chirurgickým ekvivalentem." Mezi závislými v Americe, kde je rozšířen AIDS, jsou jehly už dlouho pasé, pouze se šňupe. Je-li nedostatek heroinu, užívají se z nouze velké dávky kodeinu s alkoholem. Asi 20 až 30 % kodeinu se tak mění v morfin.

DOBA PŮSOBENÍ
Účinkuje podobně jako morfin, ale rychleji, intenzívněji a po kratší dobu. Oproti morfinu stačí až desetkrát menší dávka. Nástup příjemného pocitu je velmi rychlý - tzv. kick. Po dobu 1 až 7 hodin způsobuje příjemný pocit zvaný high.

APLIKACE
Heroin se aplikuje perorálně a intravenózně.

ÚČINKY
Při první aplikaci se nemusí dostavit žádné účinky nebo negativní (nevolnost, zvracení).
bezprostřední účinky:
duševní i tělesný útlum
stav tichého opojení, zklidnění, uvolnění
vzdálení se realitě
snížení či odstranění pocitů bolesti
viditelné příznaky:
zúžené zornice (špendlíkové hlavičky)
zpomalené reakce
poruchy koordinace
Po dlouhodobějším braní:
vodnaté oči
bledá kůže
zanícené vpichy
ztráta vůle až deprese
změna osobnosti - prolhanost, nedůvěřivost, narušení až ztráta vztahu k nejbližším

    Při nedostatku drogy se projevují abstinenční příznaky (absťák): bolesti svalů a kloubů, průjem, svalové křeče, pocení, zimnice, neklid, nespavost... (trvá nejvýše 4 dny, odezní do 2 týdnů) droga sama již nemá příjemné účinky, ale je nutná k dosažení původního normálního stavu. Život se začíná měnit v drogový stereotyp. Vše se začíná točit kolem drogy (sehnat peníze, dobře nakoupit), ostatní je druhořadé. Člověk má problémy ve škole, v práci (záhy zpravidla odchází), zcela opouští původní zájmy a záliby, rozprodává hodnotnější věci, krade, popř. získává peníze prostitucí nebo výrobou či distribucí drog.

VZHLED
    Heroin vypadá jako hnědý, někdy bílý prášek se slabou octovou vůní, dnes lze sehnat i černý, který octem přímo zapáchá.

NÁVYK
    Bylo zjištěno, že může stačit deset heroinových injekcí, aby došlo ke kompletní závislosti, nicméně se může závislost vyvinout až po několika měsících užívání. Heroinismus se pokládá za nejtěžší toxikomanii. Kromě všech nebezpečí způsobovaných morfinem je zde ještě riziko přenosu nemocí sdílením stříkaček a jehel mezi závislými (to je ostatně vždy při i.v. nebo i.m. aplikaci jakékoliv drogy). Desinfikace jehly, aby se nepřenesl třeba AIDS, je možné provést jejím ponořením na nejméně 30 sekund do 15% roztoku odbarvovače, lepší je však obstarat si sterilní (levně v lékárnách, zdarma v Drop-in centrech apod.). Jako náhražka pro závislé se používá methadon.
Psychický:
Jedinec ztrácí vazby i zájem o cokoli kromě toxikomanského prostředí. Pro svou závislost je postupně vykořeňován a následně vyřazen z běžného společenského života.

TOLERANCE
Tělo droze rychle přivyká. K dosažení žádaného stavu se musí dávky zvyšovat (z desítek miligramů na gramová množství).

NEBEZPEČÍ
Letální dávky parenterálně jsou 50 až 70 mg, při kombinaci s alkoholem a jinými látkami, ovlivňujícími dýchací centrum, ještě nižší.
nejčastější poškození organismu při dlouhodobém užívání:
onemocnění jater a ledvin
oslabení činnosti srdce a pokles krevního tlaku
oslabení imunitního systému
trvalá zácpa a poruchy zažívání
poruchy potence u mužů
poruchy menstruace u žen
poruchy spánku
únava
podrážděnost střídající se s apatií
hlavní rizika:
poměrně rychlý vznik fyzické (částečně i psychické) závislosti
předávkování (vědomé - zlatá dávka jako východisko z drogového bludného kruhu × nevědomé - požití drogy výrazně čistší než obvykle) projevuje se nevolnost, hučení v uších, svědění po celém těle, povrchní dýchání až obrna dýchacího centra a následná smrt
otravy příměsemi, kterými se droga nastavuje
infekce při používání nesterilních jehel a stříkaček (žloutenka, HIV)
asociální jednání (za účelem získání financí na další dávku krádeže, prostituce nebo prodej drog)
celková fyzická i psychická zchátralost
pocity bezvýchodnosti a viny mohou vést k sebevraždě





 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode